Kupiliśmy nowy super szybki dysk SSD do naszego maczka i chcemy jak najszybciej zainstalować nowy system zachowując stare dane. Całą operacja będzie dość prosta i zajmie ok 1-2h w zależności jak dużo danych przeznaczonych jest do migracji. Wykorzystamy w tym celu nasz stary dysk z systemem ( bez instalacji z nośnika typu pendrive ).
Co będzie potrzebne ?
– instalka Mavericks OS X ( pobieramy ją z AppStore za darmo ! )
– kieszeń ma dysk lub kabel USB -> SATA
– 1-2h wolnego czasu 🙂
Instalacja systemu na nowym dysku
Przed zmianą dysku, należy ściągnąć pakiet Mavericks OS X ze sklepu AppStore. Dopiero teraz możemy wyjąć stary dysk i zamontować nowy.
Do instalacji nowego systemu, wykorzystamy właśnie nasz stary dysk z systemem. Jeśli mieliśmy starsza wersję systemu to zostanie ona zaktualizowana do Mavericka pod warunkiem, że nie będzie to wersja starsza niż: 10.6.8 Mountain Lion. Oczywiście nowsze wersje Lion i Mountain Lion także nie sprawią żadnych problemów podczas aktualizacji do nowszej wersji systemu. Aby podłączyć dysk musimy go zamontować do kieszeni usb/sata lub podpiąć kabel sata->usb.
Podczas włączenia komputera trzymamy klawisz „C” co spowoduje wystartowanie systemu z naszego starego dysku podpiętego kablem USB do interfejsu SATA ( obudowa lub kabel ).
Migracja danych użytkownika ze starego dysku
I od tego momentu sprawa jest już wyjątkowo prosta ! Po załadowaniu systemu wchodzimy do naszych aplikacji klikamy na ikonkę Mavericks OS X. Uruchomi się program instalacyjny, wybieramy w nim nasz nowy dysk i przystępujemy do instalacji systemu.
UWAGA: aby program instalacyjny widział nasz nowy dysk musi być on sformatowany w standardzie makowskim ( MAC OS Extended )
Na samym końcu procesu instalacji włączy się asystent migracji, który automatycznie znajdzie na naszym starym dysku wszystkie nasze dane ( uwzględniając konta użytkowników ) i zaproponuje nam, które z nich należy przenieść na nowo zainstalowany system. Po wybraniu kompletnej migracji mamy wszystkie nasze programy i ustawienia ( włączając w to hasła ) dokładnie takie same jak na „starym” systemie. Takie rzeczy tylko w MAC OS X 🙂
Od teraz możemy pracować na nowym dysku bez ponownego instalowania naszych programów, ustawiania kont, haseł itp., wszystko zostało zrobione wcześniej przez naszego asystenta migracji OS X.